Jak co roku Biblioteka Publiczna Gminy Żukowice z/s w Nielubi wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie.

 

            Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ma ona na celu propagowanie polskiej literatury narodowej. W ramach tej inicjatywy w całej Polsce organizowane są akcje wspólnego czytania lektury.

 

             Lekturą Narodowego Czytania 2020 r. jest ”Balladyna”, czyli jedno z najpopularniejszych dzieł Juliusza Słowackiego. Balladyna to dramat przedstawiający losy tytułowej Balladyny oraz jej siostry Aliny. Tytułowa bohaterka podejmuje tragiczne decyzje, które zapewnić mają jej życie u boku księcia Kirkora. Dramat powstał w czasie emigracji, stając się przyczynkiem do debaty na temat klęski powstania,  historii i przyszłego losu narodu.

            Wydarzenia organizowane w ramach Narodowego Czytania 2020 w tym roku uwzględniały specjalne restrykcje bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Dlatego też tegoroczna odsłona w naszej bibliotece przybrała wyjątkową formę. Przygotowaliśmy film na którym fragmenty "Balladyny" czytają zaproszeni goście.

            W rolę wcielili się:

Balladyna- Pani Sekretarz Gminy Żukowice - Emilia Prokopczak,

 

Alina- Pani Dyrektor SP w Brzegu Głogowskim - Katarzyna Kraus,

 

Kirkor- Pan Wójt Gminy Żukowice - Krzysztof Wołoszyn,

 

Wdowa- Pani radna Brzegu Głogowskiego - Grażyna Ratowska,

 

 Pustelnik- Pan operator kamery - Tomasz Wadas,

 

Skierka- Pani Aleksandra Buka – Wajs – pracownik biblioteki.

 

Informujemy, że w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi w dniach 11.08. do 14.08.2020 r będzie czynna w godzinach od 8:00 do 14:00.

Za powstałe utrudnienia przepraszamy.

"Nie pamiętam tytułu ale okładka była czerwona" :) Drodzy czytelnicy, jeżeli też tak macie zapraszamy do biblioteki po ciekawe książki w czerwieni. razem na pewno coś wybierzemy :) Pozdrawiamy bibliotecznie!

 

 

Drodzy czytelnicy 🙂 wybierając się na upragniony urlop nie zapomnijcie o ciekawej książce , którą z pewnością znajdziecie w naszej bibliotece 🙂 Jeżeli natomiast nigdzie się nie wybieracie pamiętajcie, że książka pozwala nam przenieść się tam gdzie być nie możemy!