Do tegorocznej akcji Narodowego Czytania Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi zaprosiła Szkołę Podstawową im. KEN w Nielubi oraz Szkołę Podstawową im. Świętego Floriana w Brzegu Głogowskim.W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w wyjątkowych okolicznościach, ponieważ zbiegło się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dlatego też to spotkanie miało wyjątkową oprawę i nawiązywało do obchodów tego jubileuszu. Uczniowie szkół usłyszeli fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które jest lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Fragmenty lektury w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nielubi odczytali zaproszeni goście: Wójt Gminy Żukowice Krzysztof Wołoszyn, Sekretarz Gminy Żukowice Emilia Prokopczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. KEN w Nielubi Ewa Chlebicka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nielubi Elżbieta Mackiewicz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nielubi Katarzyna Płuciennik-Wójt. W Szkole Podstawowej im. Świętego Floriana w Brzegu Głogowskim „Przedwiośnie” czytali : Pani Anna Kanicka żołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej im gen Stanisława Maczka w Świętoszowie, Pani Grażyna Ratowska radna Gminy Żukowice, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Świętego Floriana w Brzegu Głogowskim Katarzyna Kraus, pracownik Gminnej Biblioteki w Nielubi Katarzyna Rokosz. Spotkaniom towarzyszyła niezwykła oprawa muzyczna, zespoły folklorystyczne Chaber i Brzegowiacy śpiewali pieśni patriotyczne, uczniowie mieli również okazję wysłuchać utworu pt.:„Smutna opowieść” w wykonaniu Igora Galusa ze Szkoły Podstawowej nr 6 im Tadeusza Kościuszki w Głogowie.

Podczas spotkania odbył się konkurs dla chętnych uczniów, którzy mieli za zadanie odczytać fragmenty rękopisu „Przedwiośnia”.

Dziękujemy dyrektorom szkół, nauczycielom P. Marii Chachuła , Jadwidze Słabniak oraz zespołom folklorystycznym za włączenie się do akcji Narodowego Czytania.