Gminna biblioteka Publiczna w Nielubi wraz z grupą Aktywni dla Gminy Żukowice realizują kulinarny projekt „Zasmakuj w tradycji”, skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich z miejscowości Kłoda i Słone.

W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie warsztatów kulinarnych o szerokiej tematyce. Pierwsze z nich dotyczyły obróbki mięsa oraz wykonania przekąsek a odbyły się w salach wiejskich w miejscowości Słone i Nielubia. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich miały okazję w teorii oraz praktyce zapoznać się z tajnikami mięsnej sztuki kulinarnej.

Pod okiem wykwalifikowanej instruktorki, pani Ewy Guzek, przygotowały potrawy takie jak: boczek zawijany, faszerowany mięsem mielonym; roladki drobiowe z pomidorami suszonymi i mozzarellą; kukułcze jaja; kurczak faszerowany oraz udka z pieczarkami i serem żółtym.

W kolejnej części warsztatu, uczestniczki przygotowywały przekąski zimne, takie jak: śliwka zawijana w plastry boczku; jajka faszerowane; Carpaccio; brzoskwinie z pastą z tuńczyka; tortillę oraz filet drobiowy z pieczarkami w cieście francuskim.

Najsmaczniejszym elementem zajęć była degustacja. Przy wspólnym stole, Panie próbowały przygotowane przez siebie potrawy, spędzając mile popołudnie.

Projekty "Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” oraz Samorządów ze Wzgórz Dalkowskich".