W dniu 8 października 2019r. w ramach projektu prowadzonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nielubi oraz Grupę Aktywni dla Gminy Żukowice pn. „Zasmakuj w tradycji” panie z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Słone i Kłoda odwiedziły winnicę w Starej Wsi.

           

           Winnica „Kinga” to pokoleniowe już gospodarstwo winiarskie. Początki winnicy  to rok 1985, kiedy to zasadzono pierwszą winorośl. Obecnie, winnica prowadzona jest przez drugie już pokolenie winiarzy, Kingę i Roberta Koziarskich. W winnicy uprawia się około 40 odmian winorośli z  różnych zakątków całego świata. Podstawę  upraw stanowią przede wszystkim winorośla sprowadzane z Mołdawii z Instytutu Winorośli . Od 2013 roku wina Kingi i Roberta są dostępne w sprzedaży.

            Po winnicy uczestniczki projektu oprowadził  pan Robert, zapoznając z  historią winnicy, opowiadając o sposobie uprawiania i pielęgnowania winorośli, a także wprowadził w tajniki doboru wina do potrawy. Na poczęstunek regionalnych potraw oraz  degustację win zaprosiła nas pani Kinga. Panie miały okazję spróbować regionalnych serów, gołąbków zawijanych w młode liście winorośli, kiszoną rzodkiewkę, marynowaną dynię i wiele innych ciekawych potraw.

Dziękujemy  wszystkim uczestnikom wycieczki za mile spędzony czas.

Projekty "Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich” oraz Samorządów ze Wzgórz Dalkowskich".