Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi przyłączyła się do jubileuszowej dziesiątej odsłony Narodowego Czytania do której zaprosiła szkoły z terenu Gminy Żukowice:  Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła w Nielubi oraz  Szkołę Podstawową im. św. Floriana w Brzegu Głogowskim. Tegoroczną lekturą był dramat Gabrieli Zapolskiej pt.: ”Moralność pani Dulskiej”

                Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez ówczesnego Prezydenta Bronisława Komorowskiego, wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku „Trylogii” Henryka Sienkiewicza,  rok później „Lalki” Bolesława Prusa,  natomiast  w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza,  w 2017 roku zaproszono do czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Podczas kolejnych edycji czytano: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, Nowele polskie, oraz „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

             naro1

 

              Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi podczas tegorocznej edycji podjęła się adaptacji fragmentów utworu Gabrieli Zapolskiej. To nowe doświadczenie w które dyrektor biblioteki, Katarzyna Płuciennik-Wójt zaangażowała uczniów z SP w Nielubi oraz czytelników. Na deskach sceny w scenerii przygotowanej przez bibliotekarzy w role wcielili się:

Pani Dulska- Małgorzata Geisler

Juliasiewiczowa- Anna Mentel

Zbyszko- Mikołaj Nowak

Hesia- Malwina Wójt

Mela- Martyna Kondraciuk

                Za wybór tekstu oraz przygotowanie uczestników odpowiedzialna była Pani Dorota Leszczyszak- nauczyciel języka polskiego z SP w Nielubi.

                Ponadto w szkołach Gminy Żukowice zostały przeprowadzone lekcje przez bibliotekarzy i nauczycieli podczas których uczniowie mieli okazję zapoznać się z utworem Gabrieli Zapolskiej pt.: „Moralność pani Dulskiej” oraz obejrzeć przygotowane nagranie.

                Interpretacja GBP w Nielubi została zauważona i udostępniona przez serwis bibliotekarzy Lustro Biblioteki.

                Dziękujemy Dyrektorom szkół, Nauczycielom, Uczniom oraz Czytelnikom, którzy włączyli się do tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania.

naro01

naro2naro3naro4naro5naro6naro7naro9naro12naro13naro14naro15naro16