15 sierpnia 2023 roku pod głogowską Kolegiatą odbyły się uroczystości Święta Wniebowzięcia NMP, Święta Wojska Polskiego oraz Święta Folkloru i Tradycji Ziemi Głogowskiej. Święto "W cieniu Kolegiaty" odbyło się już po raz siedemnasty.

   Stoisko w imieniu Gminy Żukowice przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Żukowice z/s w Nielubi cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników uroczystości. Stoisko promujące gminę zostało przyozdobione rękodziełem, kwiatami oraz ziołami. Wyjątkowe rękodzieło przygotowała czytelniczka biblioteki, Pani Ewelina Wajdner z Zabłocia, która nadała drugie życie starej książce. Jej prace można obecnie podziwiać w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Nielubi.

   Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Gosposie" z Kłody oraz Sołectwa Bukwica przygotowały wiele różnorodnych wypieków, mięso faszerowane, bigos, pierogi, własnoręcznie pieczony chleb, domowy smalec i kiszone ogórki, zupa gulaszowa oraz ryba po japońsku. Goście stoiska byli również częstowani zimną lemoniadą.

   Swój udział w bogatym i atrakcyjnym programie uroczystości miały również nasze zespoły folklorystyczne: Chaber i Brzegowiacy.

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zaprezentowania naszej gminy podczas uroczystości "W cieniu Kolegiaty".

kolegiata01kolegiata03

kolegiata05

kolegiata13

kolegiata03kolegiata06

img_5796

kolegiata17

kolegiata19

kolegiata22