Jak co roku Biblioteka Publiczna Gminy Żukowice z/s w Nielubi wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie.

 

            Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ma ona na celu propagowanie polskiej literatury narodowej. W ramach tej inicjatywy w całej Polsce organizowane są akcje wspólnego czytania lektury.

 

             Lekturą Narodowego Czytania 2020 r. jest ”Balladyna”, czyli jedno z najpopularniejszych dzieł Juliusza Słowackiego. Balladyna to dramat przedstawiający losy tytułowej Balladyny oraz jej siostry Aliny. Tytułowa bohaterka podejmuje tragiczne decyzje, które zapewnić mają jej życie u boku księcia Kirkora. Dramat powstał w czasie emigracji, stając się przyczynkiem do debaty na temat klęski powstania,  historii i przyszłego losu narodu.

            Wydarzenia organizowane w ramach Narodowego Czytania 2020 w tym roku uwzględniały specjalne restrykcje bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Dlatego też tegoroczna odsłona w naszej bibliotece przybrała wyjątkową formę. Przygotowaliśmy film na którym fragmenty "Balladyny" czytają zaproszeni goście.

            W rolę wcielili się:

Balladyna- Pani Sekretarz Gminy Żukowice - Emilia Prokopczak,

 

Alina- Pani Dyrektor SP w Brzegu Głogowskim - Katarzyna Kraus,

 

Kirkor- Pan Wójt Gminy Żukowice - Krzysztof Wołoszyn,

 

Wdowa- Pani radna Brzegu Głogowskiego - Grażyna Ratowska,

 

 Pustelnik- Pan operator kamery - Tomasz Wadas,

 

Skierka- Pani Aleksandra Buka – Wajs – pracownik biblioteki.

 

 

            

 

               Dziękujemy za współpracę Pani Dorocie Amborskiej – Głowackąiej- nauczycielce języka polskiego z SP w Nielubi oraz Panu Krzysztofowi  Matysiakowi – nauczycielowi  bibliotekarzowi  z SP w Brzegu Głogowskim.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

https://www.youtube.com/watch?v=B6cmmJyznNE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3wPwWTOkzuvYj7BJzXGBuEHtbvKfIo1hnN79Gt-w3AZNB3UwICNlAKYt8

 

Rękopis "Balladyny" znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl - KLIKNIJ