Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi powstała w 1978 roku na bazie Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Żukowicach działającej od 1957 roku. Filie Biblioteki powstały w latach: w 1959 roku w Kromolinie, w 1960 roku w Dobrzejowicach, w 1986 roku w Brzegu Głogowskim. GBP w Nielubi służy zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców gminy.

Nasza działalność to przede wszystkim:
  •   Udostępnianie zbiorów bibliotecznych,
  •   Udzielanie informacji,
  •   Aktualizacja zbiorów bibliotecznych,
  •   Wspieranie systemu edukacji,
  •   Popularyzacja książki i czytelnictwa,
  •   Współpraca z bibliotekami, placówkami oświatowymi i innymi instytucjami.
Biblioteka gromadzi zbiory ze wszystkich dziedzin wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem:
  •   Literaturę piękną, klasyczną i współczesną
  •   Księgozbiór naukowy, dydaktyczny i popularnonaukowy;
  •   Wydawnictwa regionalne
Księgozbiór Biblioteki głównej liczy ponad 24 000 woluminów.

Biblioteka Publiczna Gminy Żukowice z/s w Nielubi oraz jej filie w Brzegu Głogowskim, Dobrzejowicach i Kromolinie posiadają samodzielne stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu dla wszystkich mieszkańców gminy. Można skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego (drukarka, skaner). Biblioteki oferują także bezprzewodowy dostęp do łącza internetowego użytkownikom dysponującym własnym sprzętem komputerowym.

Zestawy komputerowe otrzymaliśmy z tytułu udziału w Programie Rozwoju Bibliotek od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Koszty związane z dostępem do Internetu i obsługą komputera refunduje Fundacja Orange.
Biblioteka bierze udział w programie AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK.

alt

Biblioteka organizuje wiele uroczystości, m.in.  Uroczystości z Okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka, Dożynki Gminne, przygotowuje stoiska gminne promujące Gminę Żukowice podczas różnorodnych uroczystości.  Biblioteki od lat aktywnie współpracują ze szkołami i przedszkolami, szczególną uwagę poświęcając najmłodszym czytelnikom, zapewniając im ciekawe formy pracy i zabawy. W naszych bibliotekach organizujemy urodziny Kubusia Puchatka, ferie zimowe oraz letnie, pasowanie na czytelnika, różnego rodzaju wystawy i spotkania autorskie. Ponadto organizujemy lubiane przez dzieci konkursy: plastyczne, czytelnicze, konkurs na najlepszego czytelnika.

Chcemy aby biblioteka była przyjaznym miejscem dla wszystkich odwiedzających, a szczególnie łączyła ludzi dla których czytanie jest pasją.