Gminna Biblioteka Publiczna w Nielubi jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Od roku Biblioteka Publiczna w Nielubi prowadzi cykl spotkań z dziećmi klas I-II Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim, gdzie za pierwszym razem tematem było drewno, kolejnym tworzywa sztuczne, później papier, a teraz aluminium. Dotychczas EkoPaka dotarła do prawie 10 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział ma także nasza biblioteka!
27.03.2017 r. uczniowie z klas I-II Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim  wzięli udział w kolejnych zajęciach prowadzonych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nielubi, w celu poznania, czym jest aluminium, jak powstaje, do czego służy i jak można je wykorzystać powtórnie.
Dzieci poprzez zabawę i krótką pogadankę nauczyły się, że raz wydobyte aluminium można przetwarzać właściwie bez końca, minimalizując tym samym negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie dowiedzieli się, że przy pierwotnym wydobyciu, aluminium jest wytwarzane z boksytów – podstawowych rud glinu, przetwarzane w hutach, a następnie przekazywane do fabryk i odlewni, gdzie powstają ostateczne produkty typu: puszki aluminiowe, folia wykorzystywana w kuchni, ale też klamki, obudowy sprzętów elektronicznych, a nawet ramy rowerów i… Airbus.
Zajęcia poprowadziły bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Nielubi Pani Katarzyna Rokosz oraz Pani Patrycja Fiszer.
To były ostatnie zajęcia z cyklu EkoPaki w związku z czym serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Uczniom Szkoły Podstawowej w Brzegu Głowskim za czynny udział w zajęciach.